Mi a baj a tojással?

Míg az sokkal egyértelműbb, hogy ha húst eszünk, az egy állat halálán keresztül tud csak megvalósulni, azt kevesen tudják, hogy mi a baj azzal, ha tojást fogyasztanak.

Hiába tény, sokan nem tudják, hogy a szárnyasok is igen embercentrikus és bújós állatok. Az interneten számtalan elérhető videói segít nekünk, ha nem hiszünk ebben, vagy nem tudtunk eddig erről. Ők is szeretik, ha ölelgetik őket, és ők is örömmel bújnak az emberhez. Tudnak dorombolni és igen okosak is. Könnyedén meg tudják tanulni pl. a nevüket, de különböző nehézségű trükkökre is képesek.

A tojótelepen viszont sajnos többnyire áldatlan állapotban kell élniük. Ott ugyanis olyan zsúfoltságban tartják őket, hogy még mozogni sem tudnak. A csőrüket, ami tele van érző idegekkel, érzéstelenítés nélkül kiscsibe korukban csonkítják, ami nagyon fájdalmas a számukra. Ilyen szörnyű körülmények között az egyébként szelíd természetű állatok szinte megbolondulnak, ezért, hogy ne bántsák egymást, kíméletlenül megszabadítják őket ettől a testrészüktől.

A kiscsibék keltetőben jönnek világra, az anyukájukat sosem látják.

Pár napos korukban egy futószalagon haladva úgynevezett szexálók szétválogatják a lány és fiú kiscsibéket. A lányok kellenek, a fiúk: kuka! Őket tömegesen megsemmisítik, többnyire élve egy darálóba dobják őket, vagy gázzal okozzák a halálukat.  Ha egyikre sincs pénz, egész egyszerűen egy zsákba kötik őket, és hagyják őket meghalni. Bármilyen módon is tartják a tyúkot, akitől elveszik a tojást, akár bio, akár öko, akár szabad, akár tanyasi, akár háztáji, akár mélyalmos tojást veszel, mindenképpen a fenti folyamatot támogatod.

Bőven biztosítja a számunkra a növényi táplálkozás is mindazt, amire szükségünk van, így mindenkiben csak egy döntés, és felszámolhatjuk ezt a szörnyűséget.

Fehérje nem csak a húsban, tojásban, tejben van, hanem a gabonákban, hüvelyesekben, olajos magvakban, de még a zöldségekben és gyümölcsökben is. Érdemes megemlíteni, hogy a WHO (Egészségügyi Világszervezet) mindössze 10% fehérjét ajánl a bevitt kalória arányában, ami egy átlagos, viszonylag változatos vegán étkezéssel könnyen teljesíthető.

Íme a leginkább fehérjegazdag növényi táplálékok:

Szója (tofu, szójatej), bab, lencse, borsó, olajos magvak, zab, avokádó, brokkoli, karfiol, spenót (és más zöld levelek).

Mivel helyettesítheted a tojást?

Sütikhez:

  • Lenmag
    1 evőkanál darált lenmag + 3-4 evőkanál víz. használhatsz egész lenmagot is, ez esetben robotgéppel kell összeturmixolni. A végeredmény sűrű, tojásszerű lesz.
  • Érett banán
    Egy érett banán felét törd össze villával, ez megfelel egy egész tojásnak
  • Almapüré
    Fél deci almaturmix megfelel 1 egész tojásnak sütikben.
  • Mogyoróvaj
    3 evőkanál mogyoróvaj 1 egész tojásnak felel meg.

Zselésítésre:

  • Chia mag
    1 evőkanál chia magot 1 deci vízzel keverj össze, és hagyd 15 percig állni, míg zselés nem lesz.
  • Szójafehérje por
    1 evőkanál szójafehérjeport keverj össze 3 evőkanál vízzel, és keverd el alaposan
  • Agar Agar
    1 evőkanál agar agarhoz 3 evőkanál vizet adj, keverd el.

Panírozáshoz:
Tönkölylisztet vagy csicseriborsó-lisztet keverj ki vízzel sűrű palacsintatészta állagúra, használd ezt tojás helyett.

Palacsintába:
A palacsinta tej és tojás nélkül is elkészíthető, recept később.

Lecsó:
Ha a lecsót tojással szereted, próbáld ki zabpehellyel! A hagyományosan elkészített, párolt paradicsom, paprika, hagyma keverékhez adj hozzá (2 személyre) 2-3 evőkanál zabpelyhet és fél deci vizet! Vigyázz, a zabpehely megduzzad, ne tegyél bele túl sokat.